Home / Söyleşi / “Barakka” ile Röportajımız (Philadelphia’s Turkish-American Rock)

“Barakka” ile Röportajımız (Philadelphia’s Turkish-American Rock)

Bir önceki haberimizde de duyurduğumuz gibi “BARAKKA” ile gerçekleştirdiğimiz  bu güzel röpotajı büyük bir hızla yayına hazırladık. Söz verdiğimiz üzere… (Topluluğun yeni albümünün 5 EkiM 2012′de Abd’de çıkacağını da hatırlatalım bu arada.) R.E : Merhaba Barış, öncelikle grubun isminden başlamak istiyorum röportajıma. Nedir “Barakka” özel bir anlamı var mı? Nasıl ortaya çıktı bu isim?Barış : …

Review Overview

Summary : Plus, it’s a sing of the music’s roots in the east. Also, did it ever hurt Gypsy Kings? It didn’t stop their international audience, who did not speak Spanish.

0

Bir önceki haberimizde de duyurduğumuz gibi “BARAKKA” ile gerçekleştirdiğimiz  bu güzel röpotajı büyük bir hızla yayına hazırladık. Söz verdiğimiz üzere… (Topluluğun yeni albümünün 5 EkiM 2012′de Abd’de çıkacağını da hatırlatalım bu arada.)

R.E : Merhaba Barış, öncelikle grubun isminden başlamak istiyorum röportajıma. Nedir “Barakka” özel bir anlamı var mı? Nasıl ortaya çıktı bu isim?Barış : Barakka, ismi 2002 de İstanbul’da seyrettiğim bir filmle başladı. 2002 yılında Türkçe sözlü metal grubum “Insomnia” artık dağılmıştı. Yeni projeme isim arıyordum. Seyrettiğim filmin adı “Baraka”. Belgesel formatında diyebiliriz. Baraka’nin sufi dilinde anlamı “ Yaşamın soluğu” demek. Abd’ ye yerleşip burada grubu kurmaya calışırken gördüm ki, bir çok Baraka ismi taşıyan grup ve ya dans topluluğu vs. var. Bir “K” daha ekledik gruba, sonradan tanıdığım yaşlı bir beyefendi “Barakka” nın da bir anlamı olduğunu söyledi. Eski ibranice de “ Bereket” anlamına da geliyormuş.

R.E: Grup nasıl oluştu? Bu oluşum başlarken ileriye dönük bir bir amacınız var mıydı; yoksa her şey zamanla mı gelişti?
Barış: Benim hep bir albüm yapma isteğim vardı. Insomnia dağıldıktan sonra yeni beste calışmalarına başladım. Bestelere devam ederken İstanbul’da grubu oluşturmaya çalışıyordum. Sonra bir anda Abd’ ye taşındım. Abd ‘de ilk senem müzikal anlamda sadece şarki yazma ile geçti. Daha sonra ikinci senemde Philadelphia’ ya taşındım. Philly’ de udi Roger ve perkusyoncu Joseph ile tanıştım. Roger ve Joe ile üclü olarak Folk şarkılar çalmaya başladık. Özellikle partilerde ve restorantlarda para kazanmak amaçlı küçük show’lar yapıyorduk. Daha sonra Roger’a kendi parçalarımı çalmaya başladım, baktık ki onun ud’u ile benim gitarla yazdığım şarkılar uyum gösteriyor, orjinal besteler üzerine çalışmalara başladık.
Bu sırada Nick Menza ile tanıştım. Nick’e bir şarkıda bize eşlik etmesini istedim, kabul edince ilk orjinal şarkımızı “Ağıt” i kaydettik. Yani,önceleri sadece para kazanmak amaçlı küçük bir Folk grubu iken yavaş yavaş bir gruba dönüştük. Gruba klavyede Billy katıldı. Bir kac davulcu ve epeyce ( en son saydığım 4 ) basçı değiştirdikten sonra son halimizi aldık.

Philadelphia’s Turkish-American Rock

R.E : Grup elemanlarını kısaca tanıyabilir miyiz?
Barış: Grubun gitaristliğini ve vokalistliğini ben yapıyorum. Ud, cümbüş ve cura bağlamada Abd doğumlu, Ermeni kökenli Roger Mgrdichian , perkusyonda Abd doğumlu, Lubnan kökenli Joe Tayoun, geri vokaller ,klavye, ve efektlerde Joe’nun kardesi Billy Tayoun, davulda Jim Hamilton ve basta Jay Mintz.

R.E : İngilizce ve Türkçe sözlü olarak ” indie folk rock” tarzında müzik yapıyorsunuz, sözlerin Türkçe olması grup içinde sorun yaratıyor mu?
Barış: Hayır. Başlangıçta sözleri değiştirmeyi, tamamen İngilizce yapmayı da düşündüm. Grup içinde ise şarkıları orjinal hallerinde tutmak fikri ön plandaydı. Ayrıca amacımız tabi ki Türkiye’ye yayılmak olduğundan ilk albümü tamamen Türkçe yapmak istedik. Grup arkadaşlarıma şarkıların İngilizce tercümelerini yazdım, şarkılar üzerinde konuştuk, tema nedir vs… Bu sayede hiç bir sorun çıkmadı. Bu sırada ben ilk ingilizce şarkımız Hit & Run’ ı yazdım. Billy sözlere yardımcı oldu, şarkı ortaya çıktı. Bu arada konserlerde gördüğümüz kadarıyla Amerikalı dinleyiciler de şarkı sözlerini anlamasalar da, müziğin verdiği etkilerden hoşlanmış olmalılar ki, şimdiye kadar hiç kimseden , “bu sözleri atıp, Ingilizce çalın” gibi bir tepki gelmedi. Tabi ki “Hit & run” özellikle Philadelphia çevresinde çok tutuluyor ama diğer şarkılar, özellikle “Ağıt” ve “Son” da oldukça popüler…
Tarz olarak da biz tam neyiz bilmiyorum. Aslında biz bir tür içinde olmak da istemedik. O şarkılarda 5/8 lik folk sarkısı da var, WMMR Dj ‘inin “ Guns’n Roses’ın ilk albümü gibi sert “ dediği şarkı da. Türümüz her şarkımıza göre değişken diyebiliriz.
Bu soruyu grup arkadasim Roger (udi) de yanıtladı:
Roger: Not at all, translations will be available. Plus, it’s a sing of the music’s roots in the east. Also, did it ever hurt Gypsy Kings? It didn’t stop their international audience, who did not speak Spanish.

( Hayır, sorun yaratmıyor. Sözlerin Ingilizce tercumelerine ulaşmak mümkün olacak. Artı olarak, müziğimizin köklerinin aslında doğu kökenli olduğunun bir işareti bu. Ayrıca bu durum Gyspy Kings’i de negatif etkilemedi. Onların uluslararası dinleyicileri için Ispanyolca bilmeseler bile grubu sevmelerine engel olmadı…)

Stüdyo çalışmasından bir kare

R.E: İlk demonuzda size davulda Nick Menza eşlik etmiş ve güzel bir iş çıkmış ortaya; yeni albümünüz de 5 Ekimde çıkacak. (Şimdiden hayırlı olsun diyorum) Nasıl geçti albüm süreci? Kimler size eşlik etti çalışmalarınızda, mix kayıt vb. işlerde?
Barış: Teşekkürler. Nick ile çalışmak güzeldi tabi. Hatta ben o demoda Alex Skolnick ile de calışmayı düşündü m ancak Alex bayağı yoğundu, o iş yattı.
Album’e gelirsek , bayağı uzun zamanımızı aldı aslında. Bunun en büyük nedeni albümün bütün finansmanını bizim yapmamız ve grup elemanlarından bir kısmının kayıt süreci öncesinde ayrılıp yerine yenilerinin gelmesi oldu. İlk davulcumuz ve basçımız ayrıldıktan sonra sevgili Burçin Verekdal, bas gitara geçti. Kendisi Türkiye ye temelli dönüş yapınca, albümde basları Chris Marashlian ( Marc Anthony nin eski basçısı) çaldı. Bu arada ilk davulcumuz Darren gruptan ayrıldı, yerine Boyz II Men in eski davulcusu Jim Hamliton’ı bulduk . Hatta albümün kayıtlarını da Jim’in stüdyosunda yaptık. Kayıtlar bittikten sonra Philadelphia ‘lı mix mühendisi Grammy odüllü Tim Sonnafeld ile mixleri yaptık.
Albüm’ün mastering’ini ise Mor Ve Ötesi, Şebnem Ferah, Kiss, Megadeth gibi grupların da masterlarını yapmış, yine Grammy ödüllü Evren Göknar Los Angeles’ta Capitol Records Mastering’ de gerçekleştirdi.
Evren ve Tim harika işler çıkardılar, özellikle Evren, sanki kendi grubu için masterları yapıyormuş gibi çok emek verdi bu işe. Onunla çalıştığımız için hem çok mutluyum hem de kendimi çok şanslı hissediyorum…

R.E : Barakka’nın yeni albümü Türkiye’de de satılacak mı?
Barış: Tabi ki en büyük isteğimiz bu. Albümümüzü burada bastıktan sonra plak şirketleri ile temasa geçeceğiz. Aslında bazı küçük konuşmalarımız oldu bu konuda. Bu albümün kayıt kalitesinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Dinleyenlerden de pozitif eleştiriler aldık. Umarım Türkiye’den bir şirket , Barakka’nın albümünü çıkarmak isteyecektir.

R.E: Türkiye’de icra edilen rock müzik hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre “Türk Rock” hak ettiği yerde mi?
Barış: Türkiye’de ki Rock müzik bence iyi durumda. Bundan yirmi sene önce kaç isim vardı, şimdi ki durum ne? Bu yirmi yıl Türk Rock’u için büyük bir gelişme. Tabi ki her ülkede olduğu gibi, işini gayet iyi yapan gruplar/isimler ve kötu yapan gruplar/ isimler de var. Yıllar sonra bu gruplardan kimlerin kaldığını ve kimlerin silindiğini göreceğiz (hatta görüyoruz) . İyi gruplar çıkıyor, daha da iyi olacağını düşünüyorum.
“Türk Rock” hak ettigi yerde mi, sorusuna ise cevabım tabi ki değil. Hatta hiç olmadı. Bazen Abd ‘li arkadaşlarıma Moğollar’ı ,Üc Hürel’i , Cem Karaca’ yı dinletiyorum. Özellikle Moğollar’ı dinleyen Abd’ li müzisyen dostlarım, bu grubun Abd’ de tanınmamış olmasına çok şasırıyorlar. Erkin Koray tanınıyor biraz, bu da Erkin Koray ın (sanırım bu sene içinde) bir plağının San Francisco çevresinde bir plak şirketi tarafından basılması oldu. Kısacası bu kadar iyi grup varken, bu grupların pek acılamaması kötü. Avrupa daha kolay Türk grupları için çünkü, hem yakın hem de daha fazla Türk var orada. Abd de işler zor, bizim de dinleyicimizin yüzde 80 den fazlası Abd li. ” Duman”, beş sene önce küçük bir Abd turnesi yaptı bir de “Black Tooth” yapmıştı. Ancak bu grupların devamı gelmedi maalesef !..

R.E : Grupta, müziği ve sözleri kimler hazırlıyor?
Barış: İlk albümde sözler ve müzikler bana ait. İki bestede Kemal (kardesim)’ in yardımı olmuştu. Aslında Barakka olarak ikinci albümün şarkıları da yüzde 90 hazır. İkinci albümde Roger’in bir veya iki bestesi olacak, sözler yine bana ait.

R.E : Bize biraz konserlerinizden bahseder misiniz? Nerelerde konser verdiniz? Yakın zamanda Türkiye’de de konser vermeyi düşünüyor musunuz?
Barış: Konserlerimiz genelde yüksek tempolu geçiyor. 40 dk.’ lık konserler verdiğimiz de oluyor, 2 saat ve üzeri konserlerimiz de… Özellikle bizi dinlememiş Türk seyirciler için elektrik gitar ve ud birlikte ve doğu perkusyonları da eklenince pek kulağa “Rock” gelmese de , bizi seyrettiklerinde Barakka’ nın ne olduğunu ve ne olmadığını görüyorlar ve iyi vakit geçiriyorlar.
New Jersey, New York ve Philadelphia da konserlerimiz oldu. Üç kez, West Chester da iki farklı festival’de çaldık. Philadelphia’nın en önemli organizasyonlarından biri olan Fringe (Live Arts) festivalde bu sene çaldık. En büyük konserimiz ise (seyirci açısından) Philadelphia 76’ers- Orlando Magic NBA maçı öncesi Philadelphia Wells Fargo Center’da verdiğimiz konserdi. Bunun dışında irili ufaklı bir çok barda çaldık, radyo programlarına katıldık. “Hit & Run”, 3 eyaletin en büyük Rock müzik radyo kanalı olan “WMMR” da çaldı. Şarkıya büyük bir ilgi oluştu o günden sonra.

R.E:” Barakka’yı (grubunuzu, felsefenizi,şarkılarınızı,yaşam tarzınızı vb. kapsayacak biçimde) üç kelime ile ifade edebilir misiniz?” desem, ne derdiniz!…
Barış : Bu soruyu grup arkadaslarım Roger (udi) ve Billy (klavye) de yanıtlayacaklar.
Roger: Unique , energetic, exciting… ( Özgün ,enerji dolu,heyecan verici)
Billy: Unifying, universal,intense… ( Birlestirici, evrensel, yoğun)
Barış : Ben de bir şeyler söyleyeceksem; “sorgulayan, içten ve hareketli” derim..

R.E : Röportajımızda buraya kadar grubun genel yapısından söz ettik. İstersen sen bize biraz da kendinden bahset. Okuyucularımız senin hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir… Mesela,nerede doğup büyüdün; müziğe ne zaman başladın; örnek aldığın bir topluluk var mı; ileriye dönük planların nedir?

Barış : İstanbul, Bakırköy’de doğdum, orada büyüdüm. Müziğe 15 yaşında başladım. Önce, tabi ki gitar çalma hevesiyle giriştik, daha sonra bir grup kurma isteği oldu. Çocukluk arkadaşımla Türkce sözlü Heavy Metal grubu Insomnia’yi kurduk , öyle devam etti. Insomnia dağıldı, farkında olmadan Barakka projesine başlamış oldum.
Tabi ki ilk etkilendiğim gruplar Amerikan Rock gruplarıydı. Özellikle, GN’R, Metallica ve en önemlisi Megadeth. 20 yıl önceki Dave Mustaine’i cok özlüyorum diyebilirim. (Özellikle şimdiki Mustaine ile kıyaslayınca) Ayrıca Dave ile 2005 te tanışma fırsatım oldu. Gayet kibar, iyi biri kendisi. Şimdi garip konuşmalar yapsa da, hala Mustaine ‘in özünde iyi biri olduğunu düşünüyorum.
Yıllar geçtikçe Classic Rock denilen akıma daha yöneldim. Özellikle Led Zeppelin ve Pink Floyd benim için en büyük grupların başında geliyor. Nick Menza sayesinde Boston ile tanıştım, müthiş bir grup. Fleetwood Mac, Rush , tabi ki Beatles, Clapton’ı unutmamak gerek. Metal’e dönersek, hala büyük bir Paradise Lost fan’ıyım diyebilirim. Geçen hafta konserlerine gittim , bütün şarkıları Nick Holmes ile birlikte söyledim. Bu arada Nick Holmes ve Steve Edmondson ile tanışma firsatım oldu. Bundan 5 yıl önce konsere geldiklerinde de gitarist Greg Mackintosh ile tanışıp, onunla içki bile içmiştim. Daha önce söylediğim gibi, Moğollar , Erkin Koray, Cem Karaca yı ve tabi ki Fikret Kizilok’u çok seviyorum. Günümüz gruplarından Kurban, Mor Ve Ötesi , Redd, çok basarılı gruplar . Manga da öyle…
Ayrıca Rock dışında, özellikle ” world music” dinliyorum. Udi Ara Dinkjian’in yaptığı müzikleri seviyorum. Ara’nın eski grubu “Night Ark” benim için büyük bir gruptur. Şimdi kendisinin başka bir grubu var, “Secret Trio”. Onlar da büyüyecekler diye düşünüyorum. Aziza Mustafa Zadeh’ i beğeniyorum.

R.E: Web siteniz var mı? Varsa adresini söyler misin?
Barış: Şu an hala bitirme aşamasında olduğumuz www.barakkamusic.com adresimiz var. Küçük rötuşları kaldı ama web sitesine giriş serbest. Bunun dışında tabi ki Facebook grup sayfamız var, isteyenler Facebook ta “Barakkaband” diye arayıp bulabilirler.
Hatta adresi : http://www.facebook.com/#!/pages/Barakkaband/49593782233

Reverbnation’ müzik sitesinde ise Barakka, Philadelphia folk listelerinde 1 numara.
O sayfanın adresi ise : www.reverbnation.com/barakka

RE: Son olarak özellikle söylemek istediğin bir şeyler var mı?
Barış: Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu röportaj imkanını sağladığınız için size de çok teşekkürler. Bu yazı sayesinde bizle tanışan herkese hoşgeldiniz diyeyim. En yakın zamanda Türkiye’de, Avrupa’da ya da Abd’ de bir konserimizde görüşmek üzere.
Roger : Thanks for your support so far. We’ re really excited to bring our music to new fans around the world.
( Desteğiniz icin çok teşekkürler. Müziğimizi bütün dünya çapında yeni dinleyecilere sunacağımız için çok heyecanlıyız.)

R.E : Teşekkürler, Barakka (tüm grup üyeleri), teşekkürler sevgili Barış… Sizin hak ettiğiniz yere geleceğinize inancımız sonsuz. Bol şans ve başarılar dileğiyle…
ROCK EFSANELERİ EKİBİ… ( 01 . Ekim 2012)

Barakka tanıtım videosu:
Barakka – Philadelphia’s Turkish-American Rock

About RoXeD

Rock Efsaneleri info@rockefsaneleri.net adresine yazarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

7 comments

  1. İlgili tanıtım videosunu ekledik.

  2. Oncelikle cok tesekkurler arkadaslar. Grupla ilgili tanitim videosu var, iki sene once cekilen. Ilk klibimiz Agit’in calismalari ise yakinda basliyor..
    Youtube’ dan Barakka turkish american rock diye ararsaniz goreceksiniz. Malesef buraya linki atamadim.

  3. Güzel röportaj.. Tebrikler..

  4. eliyah_mersannis

    Gruba başarılar.
    Grupla ilgili video vb. bir şeyler yok mu? Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.