Home / Yerli gruplar / Cem Bezeyiş
Cem Bezeyiş

Cem Bezeyiş

Cem Bezeyiş, 1974 yılında Milliyet Gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasıyla müzik yaşamına başladı. 1975 yılında ünlü gitarist Carlo Dominiconi’den gitar dersleri aldı. 1977 Yılında Erol Büyükburç Orkestrasında Profesyonelliğe başladı. 1980 Yılında İtalya’ya giderek Perugia’daki İtalyanca dil okulu olan Universita İtaliana Per Stranieri’yi bitirdi. 1983 Yılında Türkiye’ye dönerek askerlik görevini Ankara’da Ordu Evinde gitar çalarak bitirdi.
1984 Yılında Grup PİRAMİT’i kurarak TRT’deki ilk Tv programını yaptı.
1985 Yılında Kocaeli Fuarında düzenlenen genç gruplar yarışmasında Üç şarkısı birden birincilik kazandı. 1986 Yılında Grup PİRAMİT ile birlikte ülke çapında büyük bir çıkış kazandılar ve TRT’de bir çok Radyo ve TV programlarına davet aldılar. Bu arada bir çok konser verdiler ve festivallere çağrıldılar. 1987 Yılında TRT Eurovision Türkiye Finallerinde Grup PİRAMİT ile Bir Semli Andak bestesi seslendirerek yorumcu olarak yarıştılar. Aynı yıl içinde T.R.T.de ilk Grup PİRAMİT solo televizyon konserini verdiler. Bu BEZEYİŞ’in Grubu ile ilk solo programı oldu.Yine aynı yıl içinde Milliyet Gazetesi’nin daveti üzerine liseler arası müzik yarışması jürisine seçildi ve gazete ile Grup PİRAMİT Türkiye turnesine çıkarak Anadolu konserleri yaptı. İki yıl üst üste bu organizede yer aldılar.
1988 Yılında T.R.T kurumunun görev vermesi ile T.R.T Eurovision Türkiye Finallerinde Bezeyiş besteci ve söz yazarı olarak Grup PİRAMİT ile yarıştı. Aynı yıl T.R.T.televizyonlarında grubu ile ikinci solo programlarını yaptılar. Devamında T.C. Kültür Bakanlığı’nın daveti ile AKM’de konser veren ilk Rock grubu oldular. Daha sonra yine aynı yılın yazında Uluslar arası AKDENİZ Festivalinde yapılan şarkı yarışmasına da Cem BEZEYİŞ olarak katıldı ve söz müziği kendisine ait şarkı ile finalist oldu.
1989 yılında TRT Eurovision Türkiye Finallerine bu sefer söz ve müziği kendisine ait iki şarkı ile birden ilk sekiz kişi arasına girerek finallere layık görüldü ve yarıştı. Aynı yıl TRT Kurumunun sipariş vermesi üzerine yirmi dört adet çocuk şarkısı besteledi. RÜYA ERSAVCI & CEM BEZEYİŞ ikilisi olarak seslendirdi ve 12 hafta boyunca TRT’de Televizyonda çocuk programları yaptı.
Cem BEZEYİŞ aynı yıl Grubu PİRAMİT ile Radyo ve televizyon programlarına devam ettiler ve Türkiye genelinde birçok organizeye festivallere ve konserlere katıldılar. Bu yıl BEZEYİŞ aynı zamanda şarkıcı Rüya Ersavcı ile ikili olarak birçok radyo TV programına katıldı. Aynı zamanda yine AKDENİZ Festivaline davet alarak birçok konser verdiler. RÜYA ERSAVCI’nın 1989 sonlarında yaptığı kasetin 9 şarkısının söz ve müziği Cem BEZEYİŞ tarafından bestelendi.
1990 Yılında yine TRT Eurovision Türkiye Finallerinde Grup PİRAMİT ile yorumcu olarak yarıştı. Aynı yıl Kuşadası ALTIN GÜVERCİN şarkı yarışmasında Grup PİRAMİT ile bir şarkı seslendirdi. Ayrıca uluslar arası ÇEŞME FESTİVALİ’ne katıldı. Aynı yıl içerisinde TRT’nin düzenlediği ALTIN ANTEN şarkı yarışmasında Cem BEZEYİŞ olarak besteci söz yazarı ve yorumcu olarak Finallere kaldı. Grup PİRAMİT ile TRT Televizyonlarında üçüncü solo programları yayınlandı. 1990 Yılında TRT’nin genç besteciler kuşağında Cem BEZEYİŞ olarak kırk beş dakikalık sanat hayatı televizyonda.1. Kanalda belgesel olarak yayınlandı. Bu zaman aralığında Grup PİRAMİT ile ZERRİN ÖZER, AYŞEGÜL ALDİNÇ, AJLAN BÜYÜKBURÇ, VEDAT SAKMAN, EMEL & ERDAL ikilisi, GRUP GÜN- DOĞARKEN,SEYYAL TANER,ATİLLA ATASOY,ÇOŞKUN DEMİR,SİBEL EGE- MEN gibi dönemin ünlü şarkıcılarına eşlik etti. Aynı zamanda Festivallerde Yine Grubu PİRAMİT ile JOAO,AMELİA,REGİNA,FİLOMENA isimli Portekiz Vokal grubuna,Yugoslav şarkıcı Eurovision üçüncüsü TEREZA ve İngiliz Siyahi şarkıcı BEVERLY CYRUS gibi yabancı şarkıcılara Türkiye’de verdik- leri konserlerde eşlik etti.
1992 Yılında yine TRT Eurovision Türkiye finallerinde söz müziği kendisine ait bir şarkı ile finallere kaldı ve Grubu PİRAMİT ile seslendirdi.
1993 Yılında 24 kanal stüdyo PİRAMİT’i açarak müzik sektöründe hizmete sundu. Açmış olduğu stüdyo da bir çok reklam müziği (JINGLE) ve Özel TV kanallarının JENERİK müziklerini yaptı. Birçok sanatçının kasetlerinde Gitar çalarak eşlik etti. Aynı yıl ünlü yönetmen İZZET ÖZ’ün çektiği bir TV reklam filminde rol aldı ve müziğini yaptı.
1994 Yılında özel olarak çağırıldığı TRT İşte Müzik ve HBB TV’nin Şen şakrak pür şamata Programlarında uzun süre misafir sanatçı ve sunucu olarak programlar yaptı.
1998 Yılında Kontrol Altında albümünü çıkardı.
1999 Yılında kendisine verilen sipariş üzerine TRT 2 Kanalının kapanış jenerik müziğini yaptı.
2004 Yılında AYNA Grubuna sözlerini Erhan Güleryüz ile ortak yazdığı Bestesi kendisine ait Akdenizliyiz adlı şarkısını verdi bu şarkı ile AYNA Grubu KRAL TV müzik ödüllerine aday gösterildi.
2010 Yılında Kırılma Noktası albümünü çıkarttı.
Member Since:
Haziran 02, 2010
Record Label:
Mem Müzik ve Yayıncılık

Cem Bezeyiş Myspace

Bütün çocuklar önlük giymeli mektep sıralarında,
Fazla bilmemeli bilinmesi gerektiğinden,
Bütün saçlar aynı kesilmeli embesil gibi,
Etek boyları aynı gravat aynı,
Fazla konuşulmamalı istenildiğinden fazla,
Gençler hiç duymamalı bunları,
Standart ceket giymeli edepli olmalı,
Edebin muhafazakarlığını edepli hırsızlığa koymalı,
Öyle onsekizinde aşk maşk yok ha kırkından sonra azmalı adam karısını aldatmalı mesela.
Sakın gözümüze gözükmeyin bizim standart dışı,
Standart yaşa standart tasa,
Galeyana getirmeyin bizi birbirimizi benzetmeyin,
Emir verilmeden değişmeyin, gelişmeyin, sakın söylemeden gülmeyin haa

Uydurduklarımın kontrolü altındasın gülüm,
Uydurulanların kontrolü altında.

Birşeyler senin üzerinde ve sen birşeyler altında,
Ağır mı ağır yorgun argın.

Politik kontroller altındasın gülüm,
Politikacı kontrolü altında.

Adalet yiğide göre yiğitlik apayrı,
Ağır mı ağır yorgun argın.

Kontrollerin kontrolleri altındasın,
Galeyanların kontrolü altında.

Korkutanların içinde korkular altında,
Ağır mı ağır yorgun vede dargınca.

Falcıların kontrolü altındasın gülüm,
Büyücülerin kontrolü altında.

Cennet üzerinde, cehennem altında yedikat cayır cayır,
Ağır mı ağır yorgun argın.

Hareketlerin kontrolü altındasın gülüm,
Borsaların kontrolü altında.

Yükselen değerler vesayire yutturmaca,
Vur patlasın çal oynasın şıkıdım.

Kontrol Altında

About RoXeD

Rock Efsaneleri info@rockefsaneleri.net adresine yazarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

One comment

  1. Harika tek kelimeyle.Hala böyle müzisyenlere ihtiyaç var ülkemizde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.